ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ З ЕНЕРГЕТИЧНОГО НАГЛЯДУ ЗА РЕЖИМАМИ СПОЖИВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНОЇ І ТЕПЛОВОЇ ЕНЕРГІЇ
ЛИСТ
19.03.2013 № 04/10-1213
Голові правління садового
товариства "Полум’я"
Лещенко Н.К.
м. Київ
Щодо розгляду звернення
Шановна Ніно Кирилівно!
Держенергонагляд розглянув Ваше звернення щодо порядку розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, у разі виявлення фактів крадіжки електричної енергії споживачами електричної енергії на території населеного пункту, та повідомляє.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ), затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.1996 № 28 (із змінами і доповненнями).
Згідно з вимогами пункту 12.5 ПКЕЕ , споживач на території населеного пункту це - споживач населеного пункту (фізична особа), електроустановки якого приєднані до технологічних електричних мереж населеного пункту та який не входить до складу цього населеного пункту.
При цьому, споживач на території населеного пункту, для користування електричною енергією має право, зокрема, укласти тристоронній договір про користування електричною енергією на території населеного пункту з постачальником електричної енергії та населеним пунктом на основі типового договору (додаток 5 до ПКЕЕ) та договір про користування електричною енергією відповідно до Правил користування електричною енергією для населення , затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357 (із змінами).
Слід відмітити, що крадіжка споживачем на території населеного пункту електричної енергії, енергопостачальнику збитків не завдає, оскільки різниця між показами загального приладу обліку та сумарними показами приладів обліку членів СТ і споживачів на території СТ оплачується всіма приєднаними до мереж СТ споживачами додатково, як втрати електричної енергії в мережах, пропорційно обсягу використаної ними електричної енергії (пункт 12.9 ПКЕЕ ).
Згідно з вимогами пункту 1.2 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (далі – Методика), затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562 (зі змінами), Методика застосовується енергопостачальником при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами електричної енергії правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.
У Вашому випадку суб’єктом правопорушення є споживач на території населеного пункту, а не споживач електричної енергії (садове товариство).
Згідно з вимогами статей 626 та 629 Цивільного кодексу України , договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення цивільних прав та обов'язків.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з вимогами пунктів 5.2 та 5.3 Типового договору про користування електричною енергією на території населеного пункту (далі - Договір), у разі виявлення однією із сторін порушення іншою стороною умов Договору, за яке Договором та/або законодавством встановлена відповідальність, на місці оформлюється акт порушень. Акт складається у присутності енергопостачальника, власника мереж та споживача на території СТ у трьох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складення акта, має право внести до акта свої зауваження.
У разі відмови сторони від підписання акта в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складення підписали не менше трьох представників інших сторін Договору.
На підставі зазначеного, Держенергонагляд зазначає, що порядок проведення розрахунку завданих садовому товариству збитків, внаслідок розкрадання споживачами на території СТ електричної енергії з урахуванням вимог Методики, повинен бути зазначений у відповідних договорах, укладених між садовим товариством та споживачами на території СТ.
При цьому, розрахований на підставі оформленого у відповідності до вимог пунктів 5.2 та 5.3 Договору акта обсяг необлікованої електричної енергії не повинен перевищувати різниці між показами загального приладу обліку та сумарними показами приладів обліку членів СТ, а також споживачів на території СТ за певний розрахунковий період.
У разі відмови споживача на території СТ добровільно відшкодувати завдані ним садовому товариству збитки, спірне питання має бути вирішене в установленому законодавством порядку в суді.
З повагою,
Заступник Головного державного інспектора України з енергетичного нагляду |
А. Гушля |