ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ З НАГЛЯДУ ЗА РЕЖИМАМИ
СПОЖИВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНОЇ І ТЕПЛОВОЇ ЕНЕРГІЇ
Л И С Т
19.01.2010 N 01/10-201 |
Полтавська обл.,
Глобинський район,
с. Петрівка,
гр. Ців-ку М.А.
ВАТ "Полтаваобленерго"
Держенергонаглядом, за участю уповноважених представників ВАТ "Полтаваобленерго" та в присутності гр. Ців-ка М.А., 29.12.2009 було розглянуто його звернення щодо процедури складення акта про порушення Правил користування електричною енергією для населення, здійснення за ним розрахунку збитків, та встановлено.
Електропостачання двох житлових будинків за адресою Полтавська обл., Глобинський район, с. Петрівка здійснюється на підставі договорів про користування електричною енергією, оформлених 14.06.2004 між енергопостачальником та відповідно гр. Ців-ком М.А. і гр. Ців-ком А.О. (батьком заявника). За цими договорами енергопостачальник взяв на себе зобов'язання надійно постачати споживачам електричну енергію у необхідних їм обсягах відповідно до потужності по 2 кВт електроустановок споживачів.
Розрахунки за спожиту електричну енергію гр. Ців-ком М.А. здійснюються на підставі особового рахунку за 72/00432. Лічильник електричної енергії типу СОЭ-1.02/2КТ за N 09147262, встановлено на фасаді будівлі.
Розрахунки за спожиту електричну енергію гр. Ців-ком А.О. здійснюються на підставі особового рахунку за N 72/00226. Лічильник електричної енергії типу СО-2М (5А) за N 54735025, встановлено в помешканні.
Розрахунки за спожиту електричну енергію проводяться споживачами своєчасно та в повному обсязі. На день розгляду звернення заборгованості за спожиту гр. Ців-ком М.А. електричну енергію немає.
Представниками енергопостачальника 08.10.2009 під час проведення рейдової перевірки в будинку за зазначеною адресою було виявлено порушення Правил користування електричною енергією для населення (далі - ПКЕЕН), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357 (із змінами і доповненнями). А саме: зміна схеми підключення електролічильника та використання "штучного нуля", з метою позаоблікового споживання електричної енергії.
На підставі виявленого порушення представниками енергопостачальника, в присутності гр. Ців-ка М.А., на гр. Ців-ка А.О. (о.р. за N 72/00226) було складено акт про порушення ПКЕЕН за N 00005436 (далі - Акт).
Акт було підписано трьома представниками енергопостачальника та гр. Ців-ком М.А. без зауважень.
На підставі оформленого Акта енергопостачальником було здійснено розрахунок збитків. Сума збитків склала 14452,67 грн.
Енергопостачальником, в порушення вимог пункту 53 ПКЕЕН (за відсутності рішення суду), житловий будинок гр. Ців-ка А.О. 14.10.2009 було відключено від електричних мереж. Зазначений будинок знаходиться в аварійному стані, струмоприймачі відсутні, а гр. Ців-ко А.О. проживає у свого сина гр. Ців-ка М.А.
Окремо слід зазначити, що з пояснень представників енергопостачальника факту крадіжки електроенергії (окрім підключення з будинку гр. Ців-ка А.О. "фазного" проводу до автоматичного вимикача, встановленого в будинку гр. Ців-ка М.А.) не було зафіксовано. При цьому працівниками енергопостачальника схему крадіжки електричної енергії було створено штучно, що є порушенням вимог пункту 53 ПКЕЕН.
Середньомісячне споживання гр. Ців-ком М.А. електричної енергії за зазначеною адресою до виявлення енергопостачальником порушення та після нього не змінилось, що підтверджує помилковість висновків енергопостачальника щодо крадіжки електроенергії. А саме середньомісячне споживання електричної енергії за особовим рахунком 72/00432 за період з 20.10.2008 по 14.10.2009 становило 77 кВт·год, а з 14.10.2009 по 29.12.2009 - 64 кВт·год. Тому висновки представників енергопостачальника щодо втручання в роботу приладу обліку електричної енергії, встановленого за зазначеною адресою, є необґрунтованими та передчасними.
Отже, можна стверджувати, що працівниками енергопостачальника 08.10.2008 факт підключення гр. Ців-ком М.А. "штучного нуля" з метою крадіжки електричної енергії виявлено не було. Тому ними було прийнято неправильне рішення щодо складення акта про порушення ПКЕЕН. Акт про порушення ПКЕЕН складається у разі виявлення фактів розкрадання електричної енергії, чого в даному випадку виявлено не було.
Крім того, працівниками енергопостачальника при складені Акта було допущено порушення вимог нормативних документів щодо користування електричною енергією, а саме:
Акт оформлено на гр. Ців-ка А.О., а не на гр. Ців-ка М.А.;
в акті не зазначено яким способом було змінено схему підключення електролічильника;
"штучний нуль" в схемі електропостачання будинків з пояснень представників енергопостачальника не використовувався;
в оформленому Акті відсутня схему порушення ПКЕЕН.
Унаслідок неправильного фіксування порушення, енергопостачальником було виконано розрахунок збитків з порушенням вимог Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, далі - Методика, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 N 562 (із змінами і доповненнями). А саме: розрахунок збитків виконано згідно з вимогами пункту 3.6, а не пункту 3.4.
Зазначене ставить під сумнів правильність проведених розрахунків за Актом та правомірність дій представників енергопостачальника при його складенні.
Неякісне виконання представниками ВАТ "Полтаваобленерго" своїх посадових обов'язків призвело до виникнення спірного питання.
На усунення виявлених порушень Держенергонаглядом було видано ВАТ "Полтаваобленерго" відповідний припис. Термін виконання припису взято на контроль.
На підставі зазначеного, у зв'язку з відсутністю підтвердженого факту крадіжки електричної енергії на момент перевірки показів електролічильника та неправильним застосуванням Методики, Держенергонагляд зобов'язує керівництво ВАТ "Полтаваобленерго" виконати вимоги припису інспекції Держенергонагляду в Полтавській області щодо відкликання Акта від 08.10.2009 за N 00005436 та скасування суми збитків, нарахованої за ним.
Крім того, Держенергонагляд пропонує керівництву ВАТ "Полтаваобленерго" провести технічне навчання працівникам енергопостачальника щодо дотримання процедури складення актів про порушення ПКЕЕН та здійснення за ними розрахунків збитків.
Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду |
В.Лушкін |